Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Banka promosyonları
Yazar Mesaj
meleks Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Rep Puanı: 162
Question Banka promosyonları
Arkadaşlar bankaların okullarla yaptığı anlaşmalarda verdiği ücretler helal mi? haram mı?Düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.
02-21-2010 12:46:02 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
öğretmen©e Çevrimdışı
Dindersiforum Smod

Rep Puanı: 276
RE: Banka promosyonları
Tedbiren yiyecek,gıda,vs alınmamalı.Yol parası olarak kullanılabilir.
Bu da benim kendi kanaatim değil.Bilgi ve birikimi yeterli ve bir Diyanet mensubu olan öğrendim.

Düzeltme sebebi:Tam ifade edememişim.

[24.Cüz]
Oğlumu Yetiştiriyorum,Mine İzgi
Hak Dini Kur'an Dili-1
(Bu Mesaj 02-21-2010 14:39:46 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : öğretmen©e.)
02-21-2010 13:49:57 PM
lalezarım Çevrimdışı
Dindersiforum Üye
*

Rep Puanı: 364
Maaşlar bankada beklediği sürece banka bunun faizini kullanıyormuş..
Dolayısıyla bize "promosyon" adı altında verilen para,bu sebeple veriliyor..
Caiz olmadığını biliyorum...
Bu sistem kurulu..şu anda bunu değiştirmek mümkün değil gibi gözüküyor..
en nihayetinde o parayı sınıfın ihtiyaçları için ya da bi fakire kullanmak daha doğru olur gibime geliyor..
02-21-2010 13:58:50 PM
ahmed60 Çevrimdışı
Forum Üstadı

Rep Puanı: 366
Bizim maaşları veren bankanın promosyonunu okul vasıtasıyla öğrencilere burs şeklinde yönlendiriyorum.Size de tavsiye ederim.

Nebiye atf ile binlerce herze uydurdun.
Yıktın da dini mübini yeni bir din kurdun.
Doğrudan Kuran'dan alarak ilhamı.
Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam'ı.
(Bu Mesaj 02-22-2010 21:25:53 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ahmed60.)
02-21-2010 14:22:49 PM
vurkaçoğlu Çevrimdışı
Dindersiforum Üye
*

Rep Puanı: 79
(02-21-2010 13:49:57 PM)öğretmen©e Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Tedbiren yiyecek,gıda,vs alınmamalı.Yol parası olarak kullanılabilir.
Bu da benim kendi kanaatim değil.Bilgi ve birikimi yeterli ve bir Diyanet mensubu olan öğrendim.

bu mantık nasıl bir mantıktır. eğer haramsa haramın kullanıldığı yere göre ölçüsü değişir mi? haram parayla gidilen yolculuk hayırsız olur bu seferde eğer bu mantıkla düşünülse. ilginç bir yaklaşım....
02-21-2010 23:47:37 PM
öğretmen©e Çevrimdışı
Dindersiforum Smod

Rep Puanı: 276
(02-21-2010 23:47:37 PM)vurkaçoğlu Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(02-21-2010 13:49:57 PM)öğretmen©e Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Tedbiren yiyecek,gıda,vs alınmamalı.Yol parası olarak kullanılabilir.
Bu da benim kendi kanaatim değil.Bilgi ve birikimi yeterli ve bir Diyanet mensubundan öğrendim.

bu mantık nasıl bir mantıktır. eğer haramsa haramın kullanıldığı yere göre ölçüsü değişir mi? haram parayla gidilen yolculuk hayırsız olur bu seferde eğer bu mantıkla düşünülse. ilginç bir yaklaşım....

Hocam,alternatifini ya da fikrini söylememişsin...Sırf eleştirmek için yazmışsın...Tavrın hiç hoş değil...Ama yine de cevap vereyim:
Hatırladığım kadarıyla bu para ödül mesabesinde.Yani bankada işlem yapan para için verilen faiz,vs değil.Ondan dolayı caiz olabilir ama yine de tedbiren mesajımdaki gibi davranılabilir.

[24.Cüz]
Oğlumu Yetiştiriyorum,Mine İzgi
Hak Dini Kur'an Dili-1
02-22-2010 07:47:03 AM
ayşe betül Çevrimdışı
Dindersiforum Üye
*

Rep Puanı: 241
Hocam verdikleri bu paranın ödülle falan ilgisi yok.Resmen faiz. Bizim maaşımızla elde ettikleri faiz gelirinin minik bir kısmını da bize veriyorlar Ağzımıza bir parmak bal çalıyorlar anlıyacağınız.
Bu arada böyle önemli bir konunun tartışma zemini burası değil bence. Hatta tartışma konusu bile yapılması çok makul değil. Zira bu fıkhi bir mesele. Ben Hayrettin Karaman Hocanın caiz olmadığı yönündeki fetvasını okumuştum.
02-22-2010 07:55:02 AM
molla kasım Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 616
(02-22-2010 07:47:03 AM)öğretmen©e Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(02-21-2010 23:47:37 PM)vurkaçoğlu Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.bu mantık nasıl bir mantıktır. eğer haramsa haramın kullanıldığı yere göre ölçüsü değişir mi?

Hocam, alternatifini ya da fikrini söylememişsin... Sırf eleştirmek için yazmışsın... Tavrın hiç hoş değil...

eleştirmek ne anlama gelir sayın 'öğretmen©e? vurkaçoğlu'nun yaptığı eleştiri bence çok yerinde. haram veya mekruh olma ihtimali varsa kaçınmak gerekir. boğazımdan geçmesin yeter yaklaşımındaki mantık hatasını göstermek 'sırf eleştermek' olarak nitendirilmeyi hak etmiyor. bence size yardım etmeye çalışıyor.
kur'an'da yasaklanan faizle bugünkü faiz sisteminin aynı olup olmadığı konusunda net bir düşünceye sahip değilim. bankacılık sisteminin kendisi tartışılmadan verilen prmasyn hakkında hüküm vermenin abesle iştiğal etmek olduğunu düşünüyorum. zaten hz. ömer'in ribayla ilgili söylediklerini hatırladığımızda daha o günden beri konunun tartışmalı olduğunu söylemek mümkündür.
kredi kartıyla alışveriş yapmayan arkadaşların söyleyeceklerine bakarım. ben bu konuda bir şey söyleme şansını yitirdim. çünkü kredi kartı kullanıyorum böylece sisteme dahil olmuş biri olarak ne dersem havada kalacak. maaşların banka aracılığla vermeye başladıklarından beri kapitalist sürecin istesek de istemesek de bir parçası olduk. meseleri tartışırken kökten bir eleştiriye tabi tutmak gerekir. erbakan'ın deyişiyle "pansuman tedbirler" sorunu çözmez.
02-22-2010 11:27:37 AM
söz güzeli Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 632
(02-22-2010 07:55:02 AM)ayşe betül Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Hocam verdikleri bu paranın ödülle falan ilgisi yok.Resmen faiz. Bizim maaşımızla elde ettikleri faiz gelirinin minik bir kısmını da bize veriyorlar Ağzımıza bir parmak bal çalıyorlar anlıyacağınız.

Bu arada böyle önemli bir konunun tartışma zemini burası değil bence. Hatta tartışma konusu bile yapılması çok makul değil. Zira bu fıkhi bir mesele. Ben Hayrettin Karaman Hocanın caiz olmadığı yönündeki fetvasını okumuştum.

ayşe betül öğretmenim, vurguladığınız birkaç noktayı ilgi tutmak istedim. Yukarıda 'resmen' faiz dediğiniz resmen ifadesi sizin bu konudaki kararlılığınızı ifade edebilir, yoksa iktisadi, yani teknik anlamda faiz olduğunu söylemek istemiyorsunuzdur sanıyorum. Aksi halde, siz de takdir edersiniz ki, bunu savunmak için çok daha detaylı bilgiler vermemiz gerekebilir.

İkincisi, 'bizim maaşımızla elde ettikleri faiz gelirinin' demişsiniz. Diğer arkadaşların da gözden kaçırdıkları bir durum var ki; maaşlarımız, sadece bankaya verildikten sonra değil, bankaya daha uğramadan, çeşitli hatta çok çeşitli faiz işlemlerinden geçip nemalandıktan sonra bankaya giriyor. Dolayısıyla bu anlayışla yola çıkarsak, sadece söz konusu promosyanları değil, maaş olarak hak ettiğimiz ana paramızı da yemememiz gerekir, öyle değil mi?

Bir diğer husus, 'böylesine önemli bir konunun tartışma zeminin burası olmadığı' konusunda, konunun detaylı, kompleks bir konu olduğu, çeşitli fıkhi ve iktisadi spekülasyonların olabileceği açısından çok yönlü uzmanlık isteyen bir konu olduğunu söylemek istediğinizi düşünüyorum ve haklısınız tabii ki. Yalnız, en azından, bunun anlaşılması da önemlidir, değil mi? Net ortamının imkanlarıyla sınırlı da olsa, konu ile ilgili bazı düşüncelerin paylaşılmasının da bir değeri olabilir.

Son olarak, Hayrettin Karaman'ın bir 'fetva'sında bunun 'caiz olmadığı'nı ifade ettiğini belirtmişsiniz. Öncelikle, Hayrettin Karaman'ın 'fetvası' söz konusu olamaz diye düşünüyorum. Hayrettin Karaman'ın fetva verme ehliyeti olabilir ama, fetva verme yetkisine sahip değildir. Dolayısıyla, sayın Karaman'ın işaret ettiğine uymamakla sorumlu duruma düşmüş olmayız. Şunu da belirtmek isterim, izin verirseniz sayın öğretmenim; 'bir kişinin veya birilerinin bir konu hakkında 'caizdir' veya 'caiz değildir' demesi, dini-'mutlak' bir anlam ifade etmez. Aksi halde işin içinden çıkmamız imkansız hale gelir. Mesela, deniz canlılarının yenmesinin caiz olup, olmadığı konusunda mezheplerin listeleri çok ilginçtir. Birinin helaldir, caizdir dediğine, bir diğeri haramdır ve caiz değildir diyebilmektedir. Şunu söylemeye çalışıyorum; 'dini-mutlak' anlamdaki helal ve haramlar, caiz olanlar ve olmayanlar, doğrudan Kur'an'da ve açık Sünnettedir. Bunların dışındaki caiz olan veya olmayan, felsefi, ilmi, fıkhi vs anlamda caiz veya değildir demektir ki, bağlayıcılığı kesin değildir. Saygılar.
02-22-2010 12:52:31 PM
vurkaçoğlu Çevrimdışı
Dindersiforum Üye
*

Rep Puanı: 79
söz güzeli ayşe bütülün söyledikleriyle ilgili yorum yaparken naif bir dil kullanmış ve yumuşata yumuşata söylemek istediğini de karıştırmış. ayşe betülün mesajı onun hakkındaki eski düşüncelerimi yanıltıcı türden değil maalesef yine. kafasına göre hükümler, konuya hakim olmadan boyundan büyük yorumlar (bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak deniyor buna), bütün bunlara ek olarakta çok bilgin kendinden emin bir "tarz" . Az çok kafası çalışan düşünen soran sorgulayan araştıran insanlar bile bir yargıya varmadan önce kaç kere düşünüp ölçüyorlar. biz oturduğumuz yerden ahkam kesiyoruz. Aslında özür dilerim haklısınız biz peygamber olmamız gerekiyordu, insanlar bize bu soruya cevap veremezsek kınayarak bakarlar, ayıplarlar sonra. Onun için bişeyler bilmesekte altı boş olsa da net bir tavır gösterelim karizmayı çizdirmeyelim. Peygamber böyle mi yapıyordu acaba? Üzerimize peygamber sorumluluğu yükleyen zihniyetin hali pürmelaline bakarmısınız... içler acısı vesselam.

öğretmence arkadaşım kendi düşüncemi söylememiş olmam senin bana göre mantıksızlığını ifade etmeme engel bir durummudur? Helal ya da haram demiyorsun şüpheli diyorsun bu durumda molla kasımın dediği gibi yine uzak durman lazım. yola verince paranın üzerindeki şüphe perdelerini kaldırmış mı oluyoruz arkadaşım. mantığın burası hatalı işte. Söylediklerinde mantık hatası var diyerek amacım seni zor durumda bırakmak ya da kabalık etmek değil, beğenirsin ya da beğenmezsin ortadaki mantık hatasını bi kere daha düşün diye söylüyorum. Tavrımı hoş bulmasanda bence yazmaktan konuşmaktan vazvgeçme... Bu forumda amaç (forum mantığı gereği) bilgi ve tecrübe alışverişi ise üzerek döverek söverek kızarakta olsa amacımızı gerçekleştirmeliyiz. birilerinin yaptığı gibi ne şiş yansın ne kebap, acaba kırılır üzülürmü, bunu da söylesemmi söylemesemmi diye kafamızı yorarsak üsluba takılıp özü yitiririz.
02-22-2010 14:18:14 PM
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Dindersiforum.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS