Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adıyaman Menzil Tarikati
Yazar Mesaj
müslümanvarlık Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 218
Rainbow Adıyaman Menzil Tarikati
Adıyaman Menzil Tarikati hakkında neler düşündüğünüzü ya da bildiklerinizi paylaşabilir misiniz?

İslam'ın ilerlemesini sakin ve teslimiyetçi kimseler değil, cesur ve isyankâr ruhlu kimseler gerçekleştirecektir...Aliya İzzetbegoviç
02-27-2011 22:56:08 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
cendere65 Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 491
RE: Adıyaman Menzil Tarikati
çevremde çok arkadaşım var oraya bağlı , ben de saygı duyuyorum ama benim kafamı karıştıran bazı hususlar var o arkadaşlarla paylaştım bana cevap vermeye çalıştılar ama benim aklıma hiç yatmadı .

Güvendiğiniz dağlara kar yağdığında, en güzel çare dağ ile karı başbaşa bırakmaktır... Gün gelip karlar eriyipte, dağ yolunuzu gözleyince, sizin en güzel cevabınız; başka bir dağdan selam yollamaktır!
02-27-2011 23:42:07 PM
ÖZTÜRKce Çevrimdışı
ddf özel üyesi

Rep Puanı: 940
1980 haziranında gitmiştik menzile.
Okulun gezisinde plan dışı hareket ederek orayav da uğramıştık.
İntisaplı değilim ve cendere 65 in kafasına takılanlar benimde 30 yıldır hala takılıyor ne içindeyim ne de karşıyım kısaca bilgim var ama paylaşamam yanlış anlaşılmadan korkarım doğrusu.
Aslında gerçekten aydınlatırsa arkadaşlar biz de müstefid oluruz.

"İYİ DEĞİLİM" demek ne haddimize. ŞÜKÜRler olsun Her halimize.
02-28-2011 00:30:46 AM
HeYuL@ Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 482
tam destanlık soru olmuş...
benim kafama takılan bişey yok...
bana uymuyor... uyanların yolu açık olsun...

zor diye bir şey yoktur
imkansızı başarmak biraz vakit alır
02-28-2011 00:37:20 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ahmed60 Çevrimdışı
Forum Üstadı

Rep Puanı: 366
Genellikle "ağrısız başım,kaygısız aşım" diyen ve okumaktan,araştırmaktan kaçınan,tarikatı hakkında en ufak bir bilgi kırıntısını bile keramet olarak değerlendiren avamdan kişilerin intisap ettiği ve sahiplerinin de siyaseten bol kepçe reklamlarını yaptıkları cemaat diyorum.

Nebiye atf ile binlerce herze uydurdun.
Yıktın da dini mübini yeni bir din kurdun.
Doğrudan Kuran'dan alarak ilhamı.
Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam'ı.
02-28-2011 09:54:54 AM
Elif.. Çevrimdışı
Dindersiforum Üye
*

Rep Puanı: 172
Ben , tüm önyargılarımdan uzaklaşmış olarak , önyargılı olmamam için sürekli kendimi telkin ederek üç sene önce gittim... Neler gördüğümü anlatmayacağım ama orada içimden gelen cümleleri paylaşmak isterim...
* Hz Ömer dirilip gelse de elinde sopasıyla hepimizi sıra dayağına çekse , din içinde din mi ihdas ettiniz siz , diyerek...
*Muhammed Raşid hz.leri vefat edince , oğlu ve kardeşi arasında çıkan tartışmanın sebebi belli... Bu rant için amca yeğen tartışır!
*Ahirette Şeyh kendini "Allah'ın ben hiç bir şey yapmadım.. Elimde çiçekle camimden evime gidiyordum hergün... Yanıma gelin demedim , beni eve giderken görünce ayılıp bayılın demedim... Gelenler de misafirdir kovulmaz ya!" der belki kendini kurtarır da , şu birbirini ezen , aşk ile bayılan hatunlar nasıl kurtaracak?
*Ey insanlar , nasihat ederken kendinizi unutur musunuz?
02-28-2011 16:30:28 PM
müslümanvarlık Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 218
Cendere65 hocam kafanıza takılan sorular neydi söyler misiniz? İsmail Hocam sizin 30 yıldan beri kafanızı kurcalayan soruları çooook merak ettim.Benim kafama takılanlarda var ama tam olarak bilmediğim için bu tarikati sorularımın sayısı az.Heyula hocam destan gibi soru demişsiniz ama çok kısa cevap vermişsiniz Smile

Benim kafama takılan şu kızları okutuyolar mı? Erkekleri okutuyolar kesin de kızlar okutuluyo mu?Tesettür şekilciliği var mı? çarşaf ya da eşarp örtme tarzı zorunluluğu var mı? Günlük zikirleri olduğunu biliyorum.Sigaraya karşı değiller.Müridleri zikir ve duada bulunmayı sürekli yaptıklarından zikrin manevi tesirinin stres,öfke kötü huyları yokettiği söyleniyor.Şeyhe saygı hangi ölçülerde?Kadınlar adıyamana gidince şeyhle görüşüyolar mı? ya da şeyhin eşleri mi ilgileniyo kadınlarla? Şeyh çok eşli mi? Gözler kapalı ve sessiz zikrediyolar sanırım.

Bir öğretmen arkadaşın alkolik bir tanıdığı varmış (ki kendisi bundan bahsetse de cuma namazını bile kılmaz) adıyaman menzile götürmüşler.Sadece sırtını sıvazlamış bunun manevi etkisiyle 10 yıl boyunca içkiye elini sürmemiş.Sonra tekrar başlamış.Böyle güçlü manevi etkimiz olsa kötü insan kalmaz kanımca :)Bana göre de değil aslında tarikat profili ama bahsi geçiyo arada ve pek bilgi sahibi olmadığım için canım sıkıldı. Ahmed 60 hocam bende sadece avam kesim ilgileniyo sanıyodum ama aksini söyleyeni de duydum.Galiba bu forumda bu konuda ayrıntı verecek biri de yok.

İslam'ın ilerlemesini sakin ve teslimiyetçi kimseler değil, cesur ve isyankâr ruhlu kimseler gerçekleştirecektir...Aliya İzzetbegoviç
(Bu Mesaj 02-28-2011 18:10:30 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : müslümanvarlık.)
02-28-2011 17:16:59 PM
gurbet Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 346
Bir kayıkta 9 eşkiya bir masum olsa dünyada hiç bir adalet anlayışı bu kayığın batırılmasına hükmedemez.
Bir müslüman,insan hakkında da 9 kötü bir iyi tarafı varsa bize hüsnü zan yaraşır.

Tarikatlara getirilen tüm tenkid noktaları bu tarikat için de geçerlidir.Mahmud Efendi yada başka ehli sünnet tarikat hakkında geçerli tüm tenkidler onlar için de geçerli.Aklı alan alır,almayan almaz.
Ben saygı duyuyorum.Hiç bir mensubiyeti ,inancı olmayan taklid ehli ,suri müslüman bir insan yerine böyle bir tarikata mensubiyeti bulunan müreccahtır gözümde.

Üzerinden buldozer geçmiş bir memleketin yaralarını sarmaya çalışan herkesi alkışlamak lazım .İnsanın olduğu her yerdeki arazlar marazlar onlar içinde geçerlidir.Genellemek doğru olmaz.Hele hele avam ehli ise tenkid noktaları artarabilir.Çamurdan çıkmış insan yıkansa da göbeğinde orasında burasında izler kalacaktır.Değişim döneminde bir toplumuz.Zamanla bazı eksilerin düzeleceği kanaatindeyim,genel olarak(tüm tasavvufi ekollerdeki).

Bu zamanda imansız,ufuksuz insanlara , avamdır havasdır bilmem ama dine diyanete hizmet ettikleri aşikar.
Halka iniyorlar onlara iman islam öğretip sevdiriyorlar.Kafası çağının hastalıklarıyla allak bullak olmuş kuranı Efendimizi islamı sorgulayan insanlara o kardeşlerimizi tercih ederim(zahir ulema=molla yaklaşımlı olanlarına).Çünü itfaiyecilik ,tamircilik yapıyorlar gördüğüm.

Star tv de bir muhabir var; halka inip gündemdeki konuları soruyor.Mesela kaddafi kimdir diyor.İnanın insanımız ne kadar kültürsüz, bencil, ufuksuz,bomboş yetiştirilmiş ki sırf kendi dünyasından bakıyor her şeye.Menfaat endeksli.Böyle bir ortamda bu bomboş kof insanlara allah peygamber din diyanet öğreten insanlara benim kafamın almadığı şeyler var diye dil uzatamam.Tasavvufi ekolün yarım yamalak bakiyeleriyle öyle yada böyle ama hizmet ediyorlar.Hizmet eden ,taş üstüne taş koyan herkesten Allah razı olsun demek düşer bize.

Muhammed Raşid Erol hz. 12 eylülde adalardan birine sürgün edilmişti.Muhterem saydığım insanlar onun vefatında taziyeler yayınladı.Seyyid sanırım.Farklı bir dünya tarikatlar. Fenafillah fenafirrasül Fenafişşeyh aşkın mevzular.Ehline konuşması helal,naehline haram mevzular.Muhyidddini arabice düşünmeye çalışıyorum.
02-28-2011 18:19:32 PM
cendere65 Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 491
ben şimdi hanginize cevapla başlayım bilmemki kardeşler Smile

öztürkce hocam ben de yaklaşık beş yıl önce bir güneydoğu gezisinde aynen sizin gibi program dışı gittik menzile (de uğradık) ben de oraya intisaplı değilim ama saygı duyuyorum ve oradaki manevi havayı soluklamak istedik bir kaç başı açık arkadaşımız da vardı ve onlar da büyük bir aşkla gitmişlerdi hüsrana uğrayıp döndük , akşam yatsı arasıydı akşam namazını zarzor kılıp ayrıldık , şeyhi göremedik ama hanımını (anneyi) gördük , insanlar kıyamet gibi anneye tapınacaklar nerdeyse , kafama takılan şeylerden birisi muhterem anne altınlara batmıştı boynu boğazı kolları altın doluydu , meğer annelerin hepsi öyleymiş , annelere nazar değiyormuş altın nazar alıyormuş , bana öyle izah edildi buna menzil müntesipleri inanabilir ama bana pek ikna edici gelmedi ,

ben sadece orda kıldığım akşam namazının tadını çıkarmaya çalıştım ne de olsa orası bir dergahtı , benim için önemli bir atmosferdi.

kafama takılan bir soru da , sincan da bir tiyatro oyununa tankları yürüten sevgili komutanlarımız menzilde öyle bir duruma ve hatta şimdilerde afyondaki dergaha nasıl izin veriyorlar ...

müslümanvarlık kardeşim senin kafana takılanlara gelince kızların eğitimine de ağırlık vermeye başladılar ama keşke önce erkekleri tam anlamıyla eğitseler , hepsi diyemeyeceğim ama büyük bir çoğunluk kadınlara değer verme konusunda sınıfta kalabilirler , istişareye çok önem verirler hanımlarına danışırlar ama tam tersini uygularlar çünkü bunun sünnet olduğuna inanırlar .... tesettür şekilciliği yok hatta çok şekillilik var çok yakından gözlemlediğim için biliyorum,kızlarını şeyhin oğlu ve yeğenleriyle evlendirme ihtimali varsa tesettüre sokuyorlar (çarşaf derecesinde) o ihtimal ortadan kalkınca askılı giyecek derecede açabiliyorlar , onlarda zamana uydu anlayacağın...

bunun yanında iyi izlenimlerimi de aktarayım ,geçen yıl meslek lisesi 10.sınf öğrencilerine bağımlılıkla ilgili bir slaytı izletirken bir erkek öğrencinin yanına oturdum biraz sohbet ettik, o öğrencim uyuşturucu bağımlısı imiş menzil şeyhinin himmeti ile kurtulmuş (Allah ondan razı olsun)

Güvendiğiniz dağlara kar yağdığında, en güzel çare dağ ile karı başbaşa bırakmaktır... Gün gelip karlar eriyipte, dağ yolunuzu gözleyince, sizin en güzel cevabınız; başka bir dağdan selam yollamaktır!
02-28-2011 21:02:01 PM
ÖZTÜRKce Çevrimdışı
ddf özel üyesi

Rep Puanı: 940
Ben de cendere hocamın dediklerini onaylayarak devam edeyim.
Bizzat yaşadığım olaylar var. Bir kardeşimizi ki bu ankarada halen devam ediyormevki ve makamına(!).
Bu kardeşimiz içer, eşini, çocuklarına karşı sert biriydi.
Menzilden sonra değişti bize misafir geldileri baktım yemeği hızlı yiyor takıldım " hayırdır , nasıl olsa bedava diyemi hızlandın " diye.
Meğer vakit geçmeden namazı kulmak i,çinmiş. Bildiğim kadarıyla en 15 senedir hiç namaz geçirtmedi ve içki de yok.
Nedenini bilemem ama bunları gördüm.
Buraları grmeden, tanımadan hatmeye katılmadan , menzilde çorbaBig Grin içmeden , hasır sandalyelerde çay sigara içmeden anlamak zor.
Kolay anlaşılabilecek tek şey şeyhi ilahlaştırmaya varan itataat ki bu da insanı nereye götürdüğü malum.
Şeyhi hayal etmek, devamlı seni gördüğüne inanmak ..vs
Bir evli yada bekar bayanın şeyhi fotoğrafına bakarak ( diğer bazı rarikatlar da da var bu _hayal etmesine aklım ermedi, ermezde.
Daha yüzlerce soru.
Tabii bunları soramıyoruz zira sorma inan, ya da gassal elinde meyyit olsduğuna inanan birine ne söyleyecek bir soru, ne diyece kelam vardır.
Bunları eleştiri olarak değil de kafam almadığı için yazdım.
Değişlse saygı duyuyorum. Ben kişi olarak her inanca saygılıyız hindistana gitsem sevr e de hakaret etmem.
Leküm dinükümveli yediiiiin.
Gerççekten bilgi verilemsi bazı şeylerin hangi nass a dayanduırıldığını okumak isterdim.

"İYİ DEĞİLİM" demek ne haddimize. ŞÜKÜRler olsun Her halimize.
02-28-2011 22:11:38 PM
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Dindersiforum.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS