Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
stajyer öğretmene rehber öğretmen olmak
Yazar Mesaj
CANCAN Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 374
stajyer öğretmene rehber öğretmen olmak
Beni okula yeni atanan d.k.a.b. öğretmenine rehber öğretmen olarak atamışlar.Ben stajyerken rehber öğretmenimin bir faydası olmamıştı.Acaba yapmam gereken bir şey var mı?Nasıl bir rehberlik isteniyor bizden.Bu konuda bilginiz var mı?

En karanlık an, şafaktan az öncedir.
03-16-2011 01:28:13 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
isar Çevrimdışı
osmanlı torunu
**

Rep Puanı: 769
RE: stajyer öğretmene rehber öğretmen olmak
(03-16-2011 01:28:13 AM)CANCAN Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız....Ben stajyerken rehber öğretmenimin bir faydası olmamıştı...

Acizane olarak stajyer öğretmenlere rehber öğretmenlik yaptığım çok olmuştur. "Cancan" hocam rehber öğretmeninizin size acaba niçin bir faydası olmadı yani hangi konularda eksikliği vardı ?

Dışımız halk ile,
İçimiz Hak ile.
03-16-2011 12:10:23 PM
ebruli Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 775
benim rehber öğretmenim çok iyiydi. ilk iş olarak dönem başı bana bir liste verdi, hazırlamam gereken evraklara dair. mesela ben zümre nedir bilmiyordum Rolleyes yazılı kağıtları ve cevap anahtarları ile ilgili ayrıntıları anlattı. performans ve proje ile ilgili şeylerden bahsetti

hatırladıklarım bunlar...
03-16-2011 18:47:26 PM
isar Çevrimdışı
osmanlı torunu
**

Rep Puanı: 769
Rehber öğretmen olmak sorumluluk ve ciddiyet isteyen bir iştir. Ders anlatmada, kişilikte, pedagojik formasyonda ve genel kültürde bu genç arkadaşa iyi bir örnek olmak zorundasınız. Stajyer öğretmen aynı zamanda sizin için bir müfettiştir. Bu anlamda iyi bir rehber öğretmen olmak her babayiğidin harcı değildir..

Dışımız halk ile,
İçimiz Hak ile.
03-17-2011 00:38:51 AM
CANCAN Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 374
(03-16-2011 01:28:13 AM)CANCAN Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Beni okula yeni atanan d.k.a.b. öğretmenine rehber öğretmen olarak atamışlar.Ben stajyerken rehber öğretmenimin bir faydası olmamıştı.Acaba yapmam gereken bir şey var mı?Nasıl bir rehberlik isteniyor bizden.Bu konuda bilginiz var mı?

Rehber hocam kendiliğinden bana bir şey anlatmamıştı.Ben de kendim araştırdığım için ona sormadım hiç.Zaten öçok tecrübeli değildi.İki yıllık öğretmendi .Belki o da yapması gerekeni bilmiyormuştur.

En karanlık an, şafaktan az öncedir.
03-17-2011 01:20:01 AM
ÖZTÜRKce Çevrimdışı
ddf özel üyesi

Rep Puanı: 940
Ben rehber öğretmenlik kalktı veya ara verildi uygulama biliyordum demekki devam ediyormuş, şimdi öğrendim.
İHL de rahber çğretmenlik yaptık bir kaç kardeşimize.
Şahsen onlara yeni başlayan bir kardeşimize gösterilecek dostluğu gösterdim sanırım ve dahi bu yüzden okuldaki idareci büyüklerimizle de (!) bayağı ....z oldumuştuk.
Bötyle davranmak zorundaydım çünkü mesleğe başlayan birinin mesleğin sevdirilmesinde rehber öğretmen ve idarenin önemini biliyorum.
Öğretmenliğe ilk başladığımda çok ama gerçektem çok değerli bir abimizdi rehber öğretmenim.
Bana gerçekten abilik yaptı, mesleğimi sevdirdi o sevgi bana 30. yılımı aynı heyecanla yaşatıyor mesleğimde.
Çok bilgili ama o adar da mütevazı idi.
Dosttu, sırdaştı, abiydi kardeşti.
O bir gerçekten İHL meslek dersleri öğretmeniydi, her şeyden önce samimiydi, mürayiliği yoktu, esprili bir o kadfar da ciddi idi.
Okul md. de müdürdü. Kompleksi olmayan adam gibi adamdı. 20 sene sonra karşılaştığımda sanki aynı okulda devam etymişiz gibi heyecanlıydım, bir baba gibi anlayışlı o kadar da ciddiydi.
Mesai bitince de çay içer, sonra giderdik evlere.
Şanslı oluşum böyle bir md ve aynı kalitede bir rehber öğretmenim oldu.
Hızlı, herşeyi bildiğini sanan biraz megaloman , biraz ukala olan beni bayağı yonttular ve sonuçta ( tevazu gösteremeyeceğim ) iyi bir öğretmen olmamı sağladılar.
Ben de rehberi olduğum kardeşlerime aynı şeyi uygulamaya çalıştım en azından uğraştım.
Neymiş efendim demekki rehber öğretmenlik bir stajyer öğretnmen için 30 yılını etkileyecek bir kısa süreçmiş.
Burada iltifatları gerek md.üme, gerek rehber öğretmenime o zmanlar söylememiştim yağcılık olur diye.
Keşke söyleseydim haketmişlerdi hem de çook.
Onlara saygım , düalarım hep var ve devam edecek.
Rehberi olduğumuz arkadaşlarımız 30 yıl sonra gıyabımızda böyle cümleler kuruyorsa işte o zaaman biz iyi bir rehberiz.
Sevgili rehber hocamın tevazusuna bir örnek vereyim.
Arapça da tercüme yaparken bana yanlışımı şu cümle ile söylerdi " ismail hocam ben de şöyle yaptım tercümeyi acaba bir yanlış varmı, bir bakıversen" .
Amacı benim yanlışımı düzeltmekti, biliyorm.
Metoda bakar mısınız arkadaşlar ..işte bu.
Şimdikiler illetli fiillerinmuzari meçhulünü çekemez ama meslekteki büyüklerine karşı pabuç gibi dile sahipler maşaallahBig Grin
Nerdee onaiflik, rikkat, nezaket, edeb, haddi bilmek...
Çünkü öçekirdekten hem alaylı hem mektebli olmak çoook farklı çoook.
Bu vesile ile o zamanki mdr. üm meshmet Çetin hocama, rehber öğretmenim Ali Kara abime yürekten saygı, sevgi , hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum.
Allah uzun ömürler versin böyel mükemmel ve bu mesleğin medar ı iftiharlarına.
Ali hocam Adana- KOZAN- İmamoğlu Mdr. müzü Mehmet hocam Ç.kale ÇAN lı idi.
NOT: Bu satırları onlara olan saygım ve vefalı ,edebli , insan ve müslüman olmanın icabı olduğu için yazdım..biline..

"İYİ DEĞİLİM" demek ne haddimize. ŞÜKÜRler olsun Her halimize.
03-17-2011 01:57:47 AM
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Dindersiforum.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS