Değerlendir:
  • 2 Oy - 3.5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Seçmeli Temel Dini Bilgiler Dersi Öğretim Programı
Yazar Mesaj
ilhan AKMAN Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 767
Program ekler halinde bir sonraki mesajda mevcut
MEB KURUL KARARI
2012- 2013 Öğretim Yılına mahsus olmak üzere, Başkanlığımızca hazırlanarak dağıtımı yapılacak öğretim materyallerinin kullanılması
kararlaştırıldı.
Yardımcı materyal olarak bakanlığın yayınladığı aşağıdaki e kitap İHL için hazırlanmış olsa da kullanılabilir.... Fotoğraflar çok olduğu için boyutu büyüktü o yüzden dindersi.com'a yükledik
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

---------------
GİRİŞ
Yaratılıştan itibaren hayata yön veren, temel hak ve hürriyetlerin korunmasında önemli katkıları olan, insanlar arası ilişkilerin düzenlenmesinde etkin rol oynayan din, tüm toplumlarda vazgeçilmez bir gerçeklik olmuştur. Dinin temel kaynaklarından yalın ve doğru biçimde öğrenilmesi, toplumun inanç ve ibadet birlikteliğinin sağlanması açısından büyük önem taşır.
İslam dini, insan hayatına anlam kazandıran, birey ve toplumun mutluluğunu amaç edinen ilahi kurallar bütünüdür. Dünya ve ahiret mutluluğunu elde etmek, İslam’ın inanç, ibadet ve toplum hayatını ilgilendiren esaslarını bir bütün olarak öğrenip buna uygun bir hayat sürmeye bağlıdır.
Temel Dini Bilgiler dersi, temel kaynaklardan İslam dininin esaslarının doğru öğrenilmesi için gerekli bilgiler içerir. Öğrencilerin din hakkında genel bilgiler edinmelerini, uygulama ile ilgili eksikliklerini tamamlamalarını hedef alır. Kur'an-ı Kerim ve hadislerden iman ilkeleri, ibadet esasları ve genel ahlak kuralları, yaradılış, sorumluluklar, hak ve özgürlükler gibi konular hakkında elde ettiği bilgilerle bireylerin kendilerine ve topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmelerine yardımcı olur.
2. GENEL AMAÇLAR
Temel Dinî Bilgiler dersi ile öğrencilerin:
• Temel özellikleri ile İslam’ın evrene ve hayata bakışı hakkında bilgi sahibi olmaları,
• İslam’ın temel iman esaslarını kavramaları,
• İslam’ın temel ibadetleri ve bunların uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmaları,
• Temel ahlak konuları ve toplumsal sorumlulukları bilmeleri,
• Toplumu oluşturan ve devamını sağlayan temel ilkeleri öğrenmeleri amaçlanmaktadır.
3. PROGRAMIN UYGULANMASINA İLİŞKİN İLKE VE AÇIKLAMALAR
1. Ünite ve kazanımlar, Temel Dini Bilgiler Dersi Öğretim Programı genel amaçlarına ulaşmayı sağlayacak şekilde farklı öğrenme alanlarına bölümlenerek belirlenmiştir.
2. Her bir ünite için kullanılacak süre ve ünitelerin işleniş sırası programda belirlenmiştir. Bununla birlikte zümre öğretmenlerince öğrenci seviyesi ve çevre şartlarına uygun planlama yapılabilir.
3. Öğrenme-öğretme etkinliklerinde kazanımları edinmeye uygun görsel, işitsel ve basılı materyallerden yararlanılır.
4. Öğrenme-öğretme etkinliklerinde öğrenci merkezli öğrenme ve öğretme yöntem, teknik ve stratejileri kullanılır.
5. Tüm öğrenme-öğretme süreçlerinde konuların öğrencilere kolaylaştırılarak ve sevdirilerek öğretilmesi esastır.
6. Ünite konuları ayet ve hadisler temel alınarak işlenmelidir.
7. Öğrencilerin konulara ait ayet ve hadisleri ezberlemeleri yerine, ilgili ayet ve hadisleri anlam bütünlüğü içerisinde kavramaları esas alınır.
(Bu Mesaj 09-14-2012 18:40:48 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ilhan AKMAN.)
09-14-2012 18:32:28 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ilon Çevrimdışı
Administrator

Rep Puanı: 237
RE: Seçmeli Temel Dini Bilgiler Dersi Öğretim Programı
İmam Hatip ortaokulu
Ortaokul
ve Lise öğretim programları ekte

Ekli Dosya(lar)
.rar  Temel Dini Bilgiler Ortokul.rar (Boyut: 198.86 KB / İndirme: 197)
Doyay? ?ndirenler :iibora43, GONYALI, mehmet, betül serin, gurbet, elfida, ZAFER, seff16, zemheri, muhammedhalil, bdoğan, yns, verem, mzeki, canbaz, alper37, yunus45, sayha, Sinan, ferguc, tubaqwe, aliaga, erhasan29, suhuf, nevbahar43, mehmet57, ferda, s.baybars, KETRİN, müslümanvarlık, mysoylu, karadeli1, nuray45, ozgurruh87, yaasiyn, jun ki, REİS, YunuSemre4154, akaval, ahmet kaptan, gaziantep27, meyav, aymet, glen, sabire, jefeyy, yusuf kara, suleym, 13875067412, ysmnkulekaya@gmail.com, fasfaruk, rhamurcu0, malkan, selinreyyan, gezginm, kanrami, Murat52, ELİF BAYEZIT, gurbet02, nermin korkmaz, EKİZ35, güll34, serdarsa, RAMAZANİBRAHİM, reisbey007, adam44, melis366, yerdem, magician82, mimfatih, nerol, kalkan, enspak, cennetim, gute, slymannn, pembe aslan, ceydaaa, hüsami, etoile, dincininyeri, merveDemirel, hkurucay, yestebe, öğrt, hayatağacı, ozdenh, lokmansolmaz, ruzg, hsnis, lethe, e25, umutderda, kasri, özcan uçar, merve gündoğdu, oraser, l-aktas, muammer, gozeler, 3fsan38, deniz632004, BİRCAN, musab, akdeniz, SEVDEGÜL, talyan03, esavdir, asezi, hacerbahar, zgur, zeynep03, vldnnks, dehanur, ebuzer, erdal, tubaa4, fkhoca, sara güneş, esin17
.rar  Temel Dini Bilgiler İmam Hatip Ortaokulu.rar (Boyut: 232.15 KB / İndirme: 49)
Doyay? ?ndirenler :mehmet, gurbet, zemheri, mzeki, yunus45, sayha, tubaqwe, aliaga, suhuf, nevbahar43, mehmet57, KETRİN, müslümanvarlık, alim27, karadeli1, akaval, gaziantep27, fasfaruk, rhamurcu0, malkan, herdemyeniden, beyazdua, HocaHanım, ELİF BAYEZIT, mimfatih, gute, slymannn, merveDemirel, mersin, lokmansolmaz, Necmettin Kul, pasat
.rar  Temel Dini Bilgiler Ortöğretim (lise).rar (Boyut: 204.29 KB / İndirme: 192)
Doyay? ?ndirenler :alptolga, mehmet, arzu külekçi, mehasci, m.yaşar, seff16, muhammedhalil, fahri, mzeki, damado69, ond28, bilgeadem, zor, m.raşit, yunus45, blt59, BADDALAYGUNDİN, tuncez, saprana2, mustafa17, smosh, ebuali, selim68, suhuf, figen01, nesebag, gg4522512320, gurban, akcal_32@hotmail.com, harunsat, ozix, esavdir, mehmet57, müslümanvarlık, elif_-_78, GONYALI, karadeli1, ozlem_erdem, yaasiyn, akaval, gaziantep27, birgül, Tubaay, cuma, fzt, fatih100, miskin, Hacı Datlı, ismailhoca, grcn, rhamurcu0, malkan, semrakorkmaz, adaletli, herdemyeniden, maliince, mahmut01, RAMAZANİBRAHİM, yakupsayın, fbetül, kurtbey99, Şahinkaya, tuzyaka, beyaz martı, yerdem, HocaHanım, harun canlı, gamyun25, suveyde, passionate85, gute, kohen, hakanaydin1973, omerbeki68, ibrahim1985, arifser, manisalım, ibrahim çelik, TANRININ-KIRBACI, buyukyilmaz, zeybek, sabahat9890, xxx122, lethe, ayhantopuz, fatma yılmaz özge, muzzi, asrinmat, merve gündoğdu, oraser, suleymanilerde, mehmet emen, muhammedy, elemay, gozeler, hasan9090, fatih_43, fevk, ısparta, 3fsan38, mustafa1, nuveyba, baytopal, naban42, akdeniz, paryosa, zeynep03, Necmettin Kul, sound10, trker, fainur, elifkamer, cegur45, ebuzer, huseyinsaat@hotmail.com, melankolik38, zafer61

[Resim: anlastikmidarkilencepn9.gif]
09-14-2012 18:34:52 PM
ilhan AKMAN Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Bu arada temel dini bilgiler dersi videosu programla pek uyuşmuyor...videonun nerdeyse yarısı diğer dinlerle ilgili görüntüler ve kelimelerle dolu ama programda bunlar yok....
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
09-14-2012 19:21:29 PM
İrfErd Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Rep Puanı: 0
Hocam, Temel Dini Bilgiler dersi üç seçenekli;

İsteyen İslam dini, isteyen Hıristiyanlık, isteyen de Musevilik için Temel Dini Bilgiler dersini seçebilecek...
Üç programdan biri alan olarak seçildiğinde o dinin inanç, ibadet ve ahlak anlayışını işliyor...

Programı yayınlanan ise şimdilik İslam dini Temel Dini Bilgiler dersi. video her üçünü de kapsıyor ve çok genel olarak program tanıtılmaya çalışılmış...

Hıristiyanlık ve Musevilik programını o dinlerin Türkiye'deki temsilcileri hazırlayacak sanırım... (Hahambaşılık vb.) Ancak henüz onlar hazırlanmadı...
09-15-2012 12:52:51 PM
ilhan AKMAN Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Evet haklı olabilirsiniz ...
ben yayınlanan programla benzemediğini yazmıştım zaten.
09-15-2012 13:50:13 PM
ilhan AKMAN Çevrimdışı
Deneyimli Üye

20-30 indirme sıfır teşekkür...emeğe çok saygımız var camia olarak!!!!
09-16-2012 22:59:25 PM
sayha Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Hocam Allah razı olsun. Gerçekten yararlı bilgiler sunuyorsunuz.
09-17-2012 10:57:30 AM
GONYALI Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Rep Puanı: 12
(09-16-2012 22:59:25 PM)ilhan AKMAN Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.20-30 indirme sıfır teşekkür...emeğe çok saygımız var camia olarak!!!!

TEŞEKKÜRLER sayın hocam;
(iki defa teşekkür ediyorum;
birincisi paylaşım için,
ikincisi paylaşımdan sonra teşekkür etmeyi hatırlattığınız için.)
09-17-2012 22:02:44 PM
tuncez Çevrimdışı
Yeni Üye
*

sayın hocalarım temel dini bilgiler lise müfredatı iki bölüm olarak hazırlanmış buna göre ders planını nasıl yapacağız ve dersleri nasıl işleyeceğiz bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
09-18-2012 00:05:41 AM
ebuali Çevrimdışı
Yeni Üye
*

teşekkür ederiz çalışmanız için Allah razı olsun
09-18-2012 11:29:22 AM
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git: